Eşek Sütü Çiftliği

Eşek Sütünün Bağışıklık Sistemine Faydaları Nelerdir?

Eşek Sütünün Bağışıklık Sistemine Faydaları Nelerdir?
Tag: İzmir Eşek sütü, Eşek sütü İzmir'de nerede bulunur, İzmir'de eşek çiftliği, Eşek sütü İzmir, İzmir Eşek çiftliği nerde, İzmir'de Eşek sütü nerede satılır, Eşek sütünün bağışıklık sistemine faydası

Eşek Sütünün Bağışıklık Sistemine Faydaları Nelerdir?

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR?

Tüm canlıların bünyesinde kendisini yabacı ve zararlı maddeler karşı koruyan sisteme bağışıklık sistemi adı verilir. Bağışıklık sistemi vücuda giren virüsleri, bakterileri ve diğer patojenleri hemen tanır ve bunları yok etmek üzere harekete geçer. Yok edilen zararlı yabancıların tümör oluşturmasına ve hücreler içerisinde çoğalmasına engel olur. Güçlü bağışıklık sistemine sahip canlıların virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklara yakalanma olasılığı düşüktür. Her canlı bünyesinde doğuştan ve sonradan kazanılan bağışıklık sistemleri mevcuttur. Bağışıklık sistemi zayıflayan canlılar her türlü tehdite karşı savunmasız kalmış olacaktır.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde en etkili bileşenler; A, B, C, E vitaminleri ile, demir, çinko ve selenyumdur. Eşek sütünün içeriğinde;

- Türkan EĞRİBOYUN, UZMAN

EŞEK SÜTÜNÜN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMESİ

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde en etkili bileşenler; A, B, C, E vitaminleri ile, demir, çinko ve selenyumdur. Eşek sütünün içeriğinde bulunur;

  • Yüksek miktarlarda A, B1, B12, C ve E vitamini bulunmaktadır. Eşek sütündeki C vitamini inek sütüne göre 60 kat daha fazladır.
  • Eşek sütünde, dışarıdan gelecek yabancı zararlılarla mücadele eden immunoglobulünlerden yüksek miktarda bulunmaktadır.
  • Eşek sütünde bulunan Lizozim enzimi çok güçlü bir bakteri öldürücüdür. Eşek sütünün antibakteriyel özelliği bu enzimden kaynaklanmaktadır.
  • Eşek sütünde yüksek miktarda Omega-3 bulunur. Omega-3, Kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir, Damar sertliğini giderici etkisi bulunmaktadır. Kötü kolesterolü düşürüken iyi kolesterolü yükseltir. Ayrıca Omega-3’ün beyin gelişimini destekleyeci etkisi de bulunmaktadır. Omega-3’ü vücudumuz üretemediği için besin yoluyla almamız gerekmektedir. Özellikle hamile bayanların alması tavsiye eilmektedir.
  • Eşek sütündeki kalsiyumun emilim oranı diğer tüm sütlerden daha fazladır. Bu yönüyle kemik erimesi hastalarına eşek sütü tavsiye edilmektedir.
  • Eşek sütünün probiyotik özelliği bulunmaktadır. Bağırsak florasını düzenleyerek zararlı mikro organizmaların çoğalmasını engeller. Ayrıca babız ve ishal durumlarında eşek sütü içilmesi fayda sağlayacaktır.

Nezle, grip gibi virüs kaynaklı hastalıklara kolay yakalanıyorsanız, ailenizde kanser vakaları varsa bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için eşek sütünü düzenli olarak içmenizi tavsiye ederiz. Sadece bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmayacak, kolesterolünüzü de dengeleyecek, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltacaktır. Bu mucizevi şifa kaynağının içeriğinde çok az yağ bulunduğu için kilo problemi de yaşamamış olacaksınız. Her gün sabah akşam içeceğiniz az miktarda eşek sütü sağlıklı bir yaşamın anahtarı olacaktır.